
Sagolika




Goooodmorgon! Förra veckan fick jag ett fint smoothiebud som i mina ögon passar perfekt för latmasken. Som ni kanske har märkt gör jag inte lika ofta smoothies som förr. Jag misslyckades med smakkombinationerna några gånger på rad och därefter har jag lessnat. Allt går i vågor och ljust nu är smoothies i en svacka för mig.
I budet som jag fick var två recept för smoothies. En med smak av nypon och en med blåbär. Basen är de gamla goda nypon- och blåbärssopporna, som man sedan mixar med en frukt och havregryn. Det är busigt enkelt, och det blir riktigt gott, vilket gör att jag kallar denna smoothien för en latmask-smoothie!

Blåbärslycka

Ingredienser
5 dl Sagolika blåbärssoppa
1 Banan
1 dl Havregryn


Vad ska ni göra idag? PUSS & KRAM
Åhh. Något jag kanske borde testa? ☺ Jag har väldigt sällan lyckats med mina smoothies, trots att jag gärna skulle vilja få till det. Så har du fler smoothies recept får du gärna göra ett inlägg om det. 😀
Ser sjukt gott ut <3
Men mums!!
Men åååh, blåbärssoppa!!!!! 🤸🏻♀️
Ja det är supergott! 😊