Idag slog det mig hur kort tid det är till jul. Jag var i ett stort köpcentrum som ligger nära där jag bor och åt lunch med en kollega och kompis. Efter vår trevliga lunch och pratstund skulle jag göra några ärenden och det var då jag slogs av all julskyltning. Jag har verkligen inte fattat att vi snart går in i december månad. Jag tror det beror på att vädret fortfarande är relativt varmt, i allafall där jag bor, för mig är det svårt att få någon julkänsla när det är mellan 8-10 plusgrader.
Idag slog det mig hur kort tid det är till jul. Jag var i ett stort köpcentrum som ligger nära där jag bor och åt lunch med en kollega och kompis. Efter vår trevliga lunch och pratstund skulle jag göra några ärenden och det var då jag slogs av all julskyltning. Jag har verkligen inte fattat att vi snart går in i december månad. Jag tror det beror på att vädret fortfarande är relativt varmt, i allafall där jag bor, för mig är det svårt att få någon julkänsla när det är mellan 8-10 plusgrader.
Jag tillhör dem som inte är särskilt förtjust i julen och hetsen, stressen och delvis hysterin kring denna högtid. Julen tar verkligen fram både det bästa och det sämsta hos oss människor. Vi både ger och tar, vi frossar och är omtänksamma, vi knuffas och stressar samtidigt som vi ska försöka känna värme och julfrid. Det är en märklig mix som jag gärna skulle hoppa över.
Jag brukar säga att december månad är min sämsta matmånad och med det menar jag att jag har svårt att äta när allt fokus hela tiden ligger på mat. Vi fullkomligt bombarderas med reklam på onyttigheter. Julmust, godis, charkvaror, lussebullar, pepparkakor, glögg, och mer godis. Det är som om julhelgen är slutet på vår existens och vi ska hinna äta upp allt innan nyåret kommer. Vi lever på 2000-talet och i vår del av världen kommer inte maten att ta slut. Däremot kommer våra kroppar och hälsa att ta stryk om vi bara frossar i godsaker och sitter i soffan och myser hela julhelgen.
Självklart ska man njuta av god mat, sällskap och vila under julen, det är alla värda. Men inte varje dag under ledigheten. Försök att lägga till mer grönsaker till maten, ta en frukt när suget efter något onyttigt sätter in och ta gärna några sockerfria dagar när ni har tröttnat på Alladin- och Paradis askarna. Passa på att gå ut och var i naturen under ledigheten. Fånga det lilla ljus som vi har under den här mörka årstiden. Det gör gott för både kropp och själ.
Det går att äta nyttigt under julen också men man kanske behöver tänka till lite och inte bara plocka det som handlarna har lagt upp i stora berg precis innanför ingången till deras butik och som de så gärna vill att vi ska ta 2 eller fler av. Tyvärr är det oftast varor som är mest onyttiga. Alltför sällan ser jag lockpriser eller flerpack på bladspenat, broccoli, ekologiska frukter eller nötter.
Samtidigt slog det mig idag att med julen kommer så många fantastika dofter. Glögg, nygrillad skinka, kryddor, och citrusfrukter doftar verkligen jul och får mig, trots mitt motstånd till julen, att må bra och känna en viss frid. För det är vad julen borde handla om, frid, gemenskap och kärlek istället för gränslös konsumtion och frosseri. Det är fascinerande att höra att julhandeln alltid väntas slå tidigare års rekord över hur mycket vi handlar och spenderar på julklappar.
Det här är bara mina tankar och funderingar kring julen. Alla gör självklart som man själv vill och känner att man mår bra av.
Härliga dofter och smaker som är förknippade med jul.
Önskar er en skön helg 🙂